8 Eylül 2014 Pazartesi

Plastik Süt Şişelerinden Bowling Oynamaca

 
Merhabalar bu aktivitemiz aslında benim söylememe gerek kalmasa da çoğumuz evinde aslında yapmakta olduğumuz yada kolaylıkla yapabileceğimiz bir aktivite.
Üstelik hem kolay hem de eğlenceli.

 
Hergün aldığımız bu günlük süt şişelerini niye işlevsel bir hale getirmeyelim değil mi? Üstelik dizaynları bakımından bowling kukalarına çok benziyorlar. Bu bakımdan oldukça gerçekçi görünüyorlar. Ben oyuna başlamadan boş şişelerin çok kolay devrileceğini düşünüp içlerine çeyreğini dolduracak kadar su koymuştum fakat her ne kadar az koymuş olsam da kukalar çok kolay yıkılmadılar. Bu yüzden içlerindeki suyu boşaltıp yeniden denedik. Böyle daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 
Bu oyunun çocuğa kazandırdıkları mı? Benim deneyimlerime göre kukaları dizmek için belli bir şeklin olduğunu öğrenmeleri ve bu düzen itibarıyla kukaları yerleştirebilmek.
Bizim için en iyisi de 2 çocuk bir anne olarak oyunu oynarken sıramızın gelmesini beklememiz gerektiği ve her defasında kukaları devirmemizde iki hakkımızın olduğunu bilinci yaratılmasıyla 1 ve 2 sayılarının da bir nevi pekiştirilmesinde yardımcı olması. Topu uzak bir noktadan hedefe isabetlemeye çalışıp sonrada el birliği ile yıkılan kukaları eski haline getirebilme yardım severliğini hiç saymıyorum bile. Kış aylarında oynadığımız bir oyundu zaman zaman Ediz hadi anne bowling oynayalım der ve koşa koşa kukalarını dizip oynamaya başlar. Bir süreden sonra eğil kalk yapa yapa yorulsanız da çocuğunuz hiç yorulmuyor buna hazırlıklı olarak oynamaya başlayın derim ben :)

2 yorum:

  1. Çok güzel olmuş, fikrinize sağlık:) çocuklarda ki bitmeyen enerjiye hayranım zaten:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok sağolun :) Sevgili Etka ile bizde artık yavaş yavaş büyüdük fikir bulmaktan beynimiz çatlıyor artık geceleri desen resim el işi dersi gibi çocuklara aktivite hazırla:) Neyseki artık anaokuluna başladık biraz rahatlarız....

      Sil