27 Şubat 2018 Salı

STEM Eğitimi-3 Renklerin Yolculuğu (Yürüyen Su Deneyi)                                 Bu hafta sonu yine evde bilim günümüzdü. Kurulumu son derece kolay olan suyun yürümesi deneyini yaptık.


Deney İçin Gerekenler

5 adet boş kavanoz ya da bardak
4 adet kağıt havlu parçası
sulu boya (Ben gıda boyası kullandım. Üç renk tercih ettim.)

Yapılışı

Bardakları sıra ile dizin. 1. 3. ve 5. bardaklara su koyun. 2. ve 4. bardaklar boş olacak.


Su doldurduğunuz bardakları renklendirin.


                                Daha sonra katladığınız havlu peçeteleri bardaklar arasında yerleştirin.                                        TAHMİN YAPMAK

Çocuklarınızın deneyleri için bir hipotez ya da tahminde bulunmalarını sağlayın.
Tüm süreç oldukça çabuk başlıyor ancak renklerin birbiriyle karışmaya başlaması biraz zaman alıyor. Hatta benim çocuklar hemen sonuçlanmayacak mı? o zaman neden yaptık dediler. Gün içerisinde masanın üstünde duran deney düzeneğine bakıp durdular. Bazen telaşla beni çağırdılar. ''Anne su yürümeye başlamış.'' diye
    BİLİM NEREDE?
Kağıt havlular emicidir ve renkli suyu emiyorlar yani absorbe ediyorlar. Renkli su havlu şeridine kadar yükselirken, komşu şeridi dolaşan diğer renkli suyla karşılaşır.
Birincil renkler etkileşime girdiğinde, bunlar ikincil renklere dönüşür. Havlu su emer sürece her iki renk de devam etmeye devam edecektir. Havlular tüm kaplardaki su miktarı eşitleninceye kadar su emer. Bakın yukardaki miktarlar neredeyse eşitlenmiş.
Yürüyen su bilim deneyimizi bir gece bıraktık Ertesi gün oluşan ikincil renkler ile tekrar deneyi yapmamı istediler. Demek ki deney uzun sürse bile bu deneyimden hoşlanmışlar.
Bilimle kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder