23 Ocak 2016 Cumartesi

Rahmi M. Koç Müzesi Gezimiz


                Çocuklu aileler için en önemli dönemlerden birine geldik. Oda sömester tatili tabiki. Buda demek oluyor ki evde 15 gün ters düz her türlü taklayı atıp onları oyalayabilmek. Şimdiden neler yaparım derdine düştüm. Aman ha sakın içimizde anasınıfı yada sınıf öğretmeni olanlarınız varsa ''bir tatilde çocuklara bakamıyorsunuz'' demeyin çünkü o sınıf kuralları içinde öğretmene kendini beğendirmek yada kızdırmamak için sesi soluğunu çıkarmayan yada evde bin dereden su getirerek yemeklerini yiyen, söz hakkı isteyip konuşan o çocukları biz bilmiyoruz,tanımıyoruz vallahi. Benim evdeki okuldakinin kötü klonu sanki :) Neyse çocuktur tabiki en çok nazlarını onları en çok sevenlere yapacaklar bize de bugünlerin değerini bilip zamanımızı onlarla en verimli şekilde geçirmek kalıyor.


                   Bu tatilde gidilecek mekanlar içinde Rahmi M. Koç Müzesini şiddetle tavsiye ederim. Gerek küçükler gerek büyükler için çok çok güzel zaman geçirilecek bir müze. Biz yaz ayında gitmiştik; gezilecek açık alanlar olduğu kadar bu soğuk havalarda gezmek için kapalı alanları da yeterince çok merak etmeyin. Biz gittiğimizde kısa bir müze gezisi olur zannetmiştik fakat çok yanıldığımızı saatler sonunda eve döndüğümüzde ağrıyan ayaklarımızdan yeterince anlamış bulunduk. Bu yüzden kendinize burayı gezmeniz için yeterince geniş zaman ayırın. Bir de geniş hafızları dijital kameranız.

                Müzeyi ilk gezmeyi başladığımızda her bölümde çok vakit harcıyorduk her ayrıntıyı yeterince inceleyip öyle geçiyorduk bir sonraki bölüme ama o bölümler o kadar çok ki bak bak bitmek bilmiyor sonra doğal olarak hızınızı arttırıp öyle geziyorsunuz benden söylemesi. Eh tabiki yanınızda çocuklar varsa sıkılmamaları için bunu yapmak zorundasınız ama kendi başınıza daha başka bir zamanda gezmenizi de tavsiye ederim. Aşağıdaki müze planı resminden alanın ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.              Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul'un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında kurulan bir sanayi müzesidir. 1994 yılında açılmış sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Müzenin koleksiyon  ana hatlarıyla Atatürk bölümü, Karayolu ulaşımı, Demiryolu ulaşımı, Denizcilik, Havacılık, Tipo baskı atolyesi, Yaşayan geçmiş, Makineler, İletişim, Bilimsel aletler, Modeller ve oyuncaklar bölümleridir.             Otoparka girip aracınızı  park ettiğinizde karşınıza gelen ilk alan uçakların, helikopter, ve tankın bulunduğu yer olacak.

 Daha sonra emektar itfaiye araçlarının bulunduğu, iki katlı nostaljik otobüsün bulunduğu alanlar var.
            Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan eski emektar Fenerbahçe vapurunu da ziyaret edebilirsiniz. Nostaljik kafesinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

  Haftasonları, Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç boyunca kısa bir gezi yapmak mümkün. Ücretsiz olarak binilen ve 45 kişi kapasiteli tren seferleri için bilet gişesinde rezervasyon yaptırılmaktadır.
                  Müzenin açık alanındaki galerinden sonra şimdi de sıra kapalı alan kısımlarına geçelim.


                Tabiki bizi karşılayan isim oldukça tanıdık :)

Şu sıralar daha yeni sergilenmeye başlayan Zeki Alasya'nın hatıra diaromasına meraklıları bakabilirler.

        Birbirlerinden güzel ve ince işçilikle yapılmış bebek evlerine ve tarih içerisinde oyucakların gelişimine tanık edeceksiniz.
Denizcilik kısmında birbirinden güzel tekneler, kayıklar, yatlar ve mum heykelli canlandırma köşeleri bulunmakta.


At arabalarından günümüz arabalarına geçiş kısmı.  Motorsiklet ve bisikletleri unutmamak gerek.
Ayrıca araba aksamlarını gösteren yani bir motorun nasıl çalıştığı yada aksların tekerlekleri nasıl döndürdüğünü gösteren sizin butonlarına basarak görebileceğiniz çok güzel mekanizmalar var.


       Bütün bunlar çocukların çok çok dikkat edeceği şeyler ama yine de onlar için düşünülmüş ücretsiz hizmet veren dış mekanda atlıkarınca iç mekanda  ise bilim etkinliklerini gözlemleyebilmek için özel oyun alanı bulunmakta.
Kolaylıklar
Müze’nin tüm kapalı alanlarında rampalar ve asansörler mevcuttur; bebek arabası veya tekerlekli sandalye ile gezilebilmektedir. (Uçak, denizaltı ve trenler gibi bazı dış mekan objeleri haricinde)

 Bebek alt değiştirme ünitesi giriş yakınındaki tuvalette bulunmaktadır.

Çocuklar için tuvalet adaptörü ve basamaklar istek üzerine temin edilebilmektedir.
Bebek arabalarını ve tekerlekli sandalyeler ücretsiz olarak bilet gişesinden temin edilebilmektedir.
      Yeme içme konusunda da endişelenmeyin nerdeyse her temaya uygun yerde bulunan bir cafe var. Klasik otomobillerin sergilendiği galeri içinde Demlik Cafe, Fenerbahçe vaprunun içinde Fener Büfe, nostaljik Coca-Cola kamyonu büfesi, Fransız tatların olduğu Cafe Du Levant ve daha daha fazlası....


     Daha bitmedi müze sınırları içinde bir de çocukların çok merak ettiği Uluçalireis denizaltısı bulunmakta.

  • Denizaltı rehber eşliğinde gezilebilmektedir.
  • Denizaltı gezileri en fazla 14 kişi ile sınırlıdır.
  • Ziyaretinizi planlarken, kural gereği 6 yaş üstü çocukların refakatçisi ile birlikte denizaltı turuna katılabileceğini
      göz önünde bulundurunuz. 12 yaş ve üstü denizaltı turuna refakatçisiz katılabilir.
  • Klostrofobisi, kalp rahatsızlığı ve astımı olan ziyaretçilerimize önerilmemektedir.
  • Denizaltında rampalar ve asansör olmadığından, engelli ziyaretine uygun değildir.
  • Tur hakkında detaylı bilgiyi bilet gişesinden edinebilirsiniz.

Gözlemleyebildiğim tüm ayrıntıları anlatmaya çalıştım. Daha fazla ayrıntı için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.Tıklayınız.
          Ücretler
Giriş 
Yetişkin: 15 tl.
Yetişkin Grup: 12.5 tl.
Öğrenci:  6 tl.
Denizaltı 
Yetişkin: 7 tl.
Öğrenci:  5 tl.
Keşif Küresi  
Yetişkin: 2 tl.
Öğrenci:  2 tl.
Müzekart+ Avantajı
Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.
 Koç bünyesinde çalışanlar için indirim uygulanmakta biz öyle girdik. Sanırım 12,5 tl'di.

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 - İstanbul
Tel: (0)212 369 66 00 pbx    Faks: (0)212 369 66 06

Ulaşım
Ücretsiz ve 110 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır.
İETT Otobüs Hatları
Kırmızı Minare Durağı
47  Eminönü – Yeşilpınar
47E Eminönü – Binevler
47Ç Eminönü – Güzeltepe
47N Eminönü – Nur Sitesi
54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy
54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim
36T  Taksim – Cebeci

Minibüs
Şişhane - Alibeyköy Hattı


Metrobüs
Halıcıoğlu Durağı
Denizyolu
Şehir Hatları Vapurları
Üsküdar – Eyüp Hattı

Hop on Hop off Haliç Turları
Tekne ile: DENTUR AVRASYA
Kalkış:
Beşiktaş (Dentur Avrasya Terminali)
Kabataş (Dentur Avrasya Terminali)

Otobüs ile: BIG BUS Sightseeing Tours
Mavi Tur

1 yorum:

  1. Merhaba blogumda çekiliş yapıyorum ve bu ilk çekilişim, katılırsanız çok memnun olurum, sevgiler http://mutlugunlugum.blogspot.com.tr/2016/01/ilk-cekilisim-kisiye-ozel-ahsap-tablo.html

    YanıtlaSil