21 Eylül 2014 Pazar

Palladium AVM – Balondan Masal DiyarıHaftasonu çocuklarla ne mi yapsak diyorsunuz. İşte İstanbul'da yaşayanlar için bir öneri.

On Binlerce Balondan Yapılan Dev “Alice Harikalar Diyarı” Palladium AVM Ataşehir’de, masal dünyasının kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Dünyada ilk kez; balon katlama tekniği kullanılarak, dünyaca ünlü Airigami ekibi tarafından yapılan Alice Harikalar Diyarı’nda on binlerce balon bir araya gelerek, Alice’in masalsı dünyasını oluşturdu. Dev ağaçlardan mantarlara, bulutlardan böceklere kadar masalın önemli karakterlerinin bir araya geldiği çalışmada, başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçiler benzersiz bir deneyim yaşayacak. Bu masalsı diyar farklı aktivite ve yarışmalarla da renklenecek. Atölye çalışmalarında çocuklar, airfolding sanatçılarından balon kullanarak eğlenceli nesneler yapmayı öğrenecek. Ayrıca etkinlik süresince devam edecek yarışmada da diyarın kuruluşunda toplam kaç balon kullanıldığını en yakın tahmin edenler sürpriz armağanlar kazanacak. Balonların patlatılmasıyla sonlanacak etkinlikte de ziyaretçiler, balonları patlattıkça hediyeler kazanacak.
Masalseverler için Alice’in macera dolu dünyasının kapıları 13-21 Eylül tarihleri arasında, Palladium Ataşehir’de açık olacak. Yaş bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.
Mekan: Palladium AVM
 


 

17 Eylül 2014 Çarşamba

Boya ile Mutfak Seramiği Yapma


                      Herkese tekrar merhabalar. Malum benim mutfak yenileme çalışmamı duymayan kalmadı artık. Bu mutfak seramiği projesi de yapmak istediklerim arasındaydı fakat bir türlü fırsat bulup yapamadım. Bu kendinyap projesi yaklaşık 2 senedir raflarımda yapılmayı bekliyor. Kendim yapıp fotoğraflarını yayınlamak istiyordum fakat ben tembel davranmakta devam ettiğim için bu harika projeyi görüp te yapmak isteyenlerin önüne daha fazla geçmeyim  deyip ayrıntılarıyla projeyi anlatmaya karar verdim. Kim bilir belki sizin yaptıklarınızın fotoğraflarını yollarsınız bana bende o şevkle başlarım bu projeye :)

8 Eylül 2014 Pazartesi

Plastik Süt Şişelerinden Bowling Oynamaca

 
Merhabalar bu aktivitemiz aslında benim söylememe gerek kalmasa da çoğumuz evinde aslında yapmakta olduğumuz yada kolaylıkla yapabileceğimiz bir aktivite.
Üstelik hem kolay hem de eğlenceli.

 
Hergün aldığımız bu günlük süt şişelerini niye işlevsel bir hale getirmeyelim değil mi? Üstelik dizaynları bakımından bowling kukalarına çok benziyorlar. Bu bakımdan oldukça gerçekçi görünüyorlar. Ben oyuna başlamadan boş şişelerin çok kolay devrileceğini düşünüp içlerine çeyreğini dolduracak kadar su koymuştum fakat her ne kadar az koymuş olsam da kukalar çok kolay yıkılmadılar. Bu yüzden içlerindeki suyu boşaltıp yeniden denedik. Böyle daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 
Bu oyunun çocuğa kazandırdıkları mı? Benim deneyimlerime göre kukaları dizmek için belli bir şeklin olduğunu öğrenmeleri ve bu düzen itibarıyla kukaları yerleştirebilmek.
Bizim için en iyisi de 2 çocuk bir anne olarak oyunu oynarken sıramızın gelmesini beklememiz gerektiği ve her defasında kukaları devirmemizde iki hakkımızın olduğunu bilinci yaratılmasıyla 1 ve 2 sayılarının da bir nevi pekiştirilmesinde yardımcı olması. Topu uzak bir noktadan hedefe isabetlemeye çalışıp sonrada el birliği ile yıkılan kukaları eski haline getirebilme yardım severliğini hiç saymıyorum bile. Kış aylarında oynadığımız bir oyundu zaman zaman Ediz hadi anne bowling oynayalım der ve koşa koşa kukalarını dizip oynamaya başlar. Bir süreden sonra eğil kalk yapa yapa yorulsanız da çocuğunuz hiç yorulmuyor buna hazırlıklı olarak oynamaya başlayın derim ben :)