17 Ağustos 2014 Pazar

Eski İKEA Mutfak Dolabının Yeni Büfeye dönüşümü


Bu haftanın kendin yap ev projesi için bu güzel büfeyi anlatmayı düşündüm. Bu vintage görünümlü büfenin aslında İKEA' nın mutfak dolaplarının olduğuna kim inanır ki?

Evet, evet  bu vintage tarzı büfenin daha önce var olan eski İKEA mutfak dolaplarından yapıldığına bu resme bakarken bile zorlanabilirsiniz.


3 Ağustos 2014 Pazar

Plastik kapların üzerindeki numaraların anlamı


     Birçoğu kanserojen etkiye sahip gıda kapları, su şişeleri, streç filmler ve çocukların kullandığı biberonlar genellikle plastik malzemeden yapılıyor. Gıda ile temas ettikleri için belli standartlarda üretilmesi gereken kaplar, denetim eksikliği ve merdivenaltı üretim sebebiyle sağlığı tehdit ediyor.

Plastik kapların altında geri dönüşüm işareti içerisinde yazan rakamlar, söz konusu ürünün hangi maddeden yapıldığını gösteriyor. Piyasada yaygın olarak görülen plastikler 1-7 arası sınıf plastiklerden üretiliyor. 3. ve 7. sınıf plastikler sağlığa zararlı olduğu için gıda ile temas eden kaplarda kullanılmaması gerekiyor. Ancak yoğurt kaplarından çikolata kapları üzerindeki folyolara, plastik bardaklardan biberonlara kadar gıda ile temas eden birçok üründe maalesef bu plastikler kullanılıyor. Ayrıca plastik kapların seri üretim sebebiyle denetlenmeden piyasaya sürülmesi, üreticilerin kaplarda sterilizasyon yapmaması, kapların üretim, taşınma ve pazarlama süresince güneş ışınlarına maruz kalması ve hijyen kurallarına uyulmaması da sağlık açısından sakınca oluşturuyor.

Şimdi gelelim sorumlu birer ebeveyn olarak bu şekillerin ve numaraların ne anlama geldiğine.

 
Bundan sonra bu şekillerin ne anlama geldiğini hatırlayıp buna dikkat edip alışveriş yapmak ta bizim seçimimiz. Lütfen bu konularda duyarlı olalım. Küçük yaşlardan itibaren kullanarak bu maddelerin sevdiğimiz miniklerimizin bedenlerinde birikip sonra istemediğimiz sonuçlar doğurmasını engelleyelim.
 
Kaynak:http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_plastik-kaplarda-bu-rakamlara-dikkat_2036864.html

2 Ağustos 2014 Cumartesi

2014 Ağustos Ayı Takvimi


Herkese merhabalar,

Bir süredir onca koşuşturmacanın ardından her ay yayınladığım 2014 takvimini bir kaç aydır ihmal edip yayınlamadığımı fark ettim. Bu güzel yaz ayında, sizde planlarınızı çalışma odanıza, buzdolabınıza, çocuğunuzun odasına asabileceğiniz bu takvim üstünde yapmak istemez misiniz? Valla ben yapmaya başladım bile :) Bol eğlenceli güzel günler......

Not: Resmin üstüne basarak boyutları büyütebilirsiniz.

Kaynak:imom